Z perspektywy rynku pracy studenci w trakcie kształcenia nie nabywają wszystkich potrzebnych kompetencji. Owszem, posiadają oni wiedzę, nierzadko specjalistyczną z wielu dziedzin życia, jednak nie mają m.in. umiejętności autoprezentacji czy pracy w grupie. By je posiąść, samemu trzeba rozwijać kompetencje i zdobywać nowe doświadczenia.
Organizacje i koła studenckie
Członkostwo w organizacjach i kołach studenckich może być wspaniałą nauką pracy w zespole. To również jedyne w swoim rodzaju doświadczenie przy organizacji sympozjów, prelekcji czy imprez akademickich. Poznając ludzi z innych środowisk rozwijamy przede wszystkim umiejętności miękkie m.in. uczymy się zarządzać zespołem.
Projekty badawcze
Projekty badawcze w ramach prac semestralnych bądź magisterskich i inżynierskich mogą być wspaniałym fundamentem do budowania konkretnych doświadczeń zawodowych. Dobrym pomysłem jest wówczas kontakt z osobami bardziej doświadczonymi, które wskażą nam konkretną metodologię badawczą i pozwolą zajrzeć do specyfiki danego środowiska. Właśnie na etapie projektów badawczych wykształca się w nas wiedza ze specyficznych gałęzi nauki i życia.
Praktyki i staże
Programy stażowe oraz praktyki to najlepsza i najbardziej konkretna nauka przyszłego zawodu. Poznajemy bowiem sposób funkcjonowania wybranej firmy, jej ideologię, specyfikę środowiska, w którym działa oraz członków zespołów pracujących na jej sukces. Z perspektywy rynku pracy zyskujemy cenne doświadczenia, które przy prezentacji w ramach rozmowy kwalifikacyjnej mogą być znaczące.
Praca dorywcza
W ofertach pracy zamieszczanych m.in. na portalu Pracuj.pl od przyszłych kandydatów, w tym studentów, wymaga się jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego. Nawet praca dorywcza w restauracji czy na magazynie sprawi, iż będziemy obyci z ogólnymi zasadami pracowniczymi, a także podstawami funkcjonowania w firmie.
Polecamy:
– Co po maturze, jeśli nie studia? Inspiracje dla maturzystów