Jakie możemy wyodrębnić rodzaje schodów drewnianych? Jaki typ będzie pasował do wnętrza Twojego domu? Na co warto zwrócić uwagę?
Schody drewniane to najbardziej popularny rodzaj schodów. Dlaczego są tak modne? I dlaczego wypierają wszechobecne do niedawna schody o konstrukcji żelbetonowej? Najprościej mówiąc schody o konstrukcji drewnianej są lekkie, zajmują niewiele miejsca, doskonale wkomponowują się w nowoczesną aranżację wnętrza oraz ocieplają wnętrze. W przeciwieństwie do schodów żelbetonowych nie potrzebują oddzielnej klatki schodowej, zajmują więc mniej miejsca i niejako wkomponowane w przedpokój lub salon.
Rodzaje schodów drewnianych
Drewno użyte jako konstrukcja schodów daje wiele możliwości. Możemy wyróżnić:
Schody samonośne
schody policzkowe
schody bolcowe
schody bolcowo – policzkowe
schody dywanowe
schody wspornikowe
Drewniane schody samonośne
Schody samonośne jak sama nazwa wskazuje nie potrzebują ściany jako elementu konstrukcyjnego. Elementem nośnym jest drewniana konstrukcja, która może być dowolnie zlokalizowana w domu. Taki typ schodów daje dużą swobodę, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Do najpopularniejszych schodów samonośnych zaliczamy schody policzkowe.
Ten rodzaj schodów ma bardzo prostą konstrukcję – stopnie opierają się na dwóch poprzecznych belkach, czyli policzkach. Mamy tu do wyboru schody kręcone, schody dwubiegowe, schody ażurowe i pełne. Ten typ schodów samonośnych jest bardzo bezpieczny i wytrzymały, dlatego świetnie nadaje się do domu, w którym mieszkają małe dzieci lub osoby w podeszłym wieku.
Schody policzkowe świetnie prezentują się w przedpokoju, lub holu połączonym z salonem. Miejsce pod schodami można zabudować i przeznaczyć na szafki lub schowek. Doskonale prezentują się także jako schody wolnostojące.
Schody dywanowe to nowoczesna forma schodów. Swoją nazwę zawdzięcza swojej prezentacji – schody wyglądają jakby były pokryte jednolitym, gładkim, drewnianym dywanem. Montowane są zarówno z jak i bez balustrady. Warto jednak pamiętać, że balustrada stanowi dodatkowy element nośny i tego typu schody są bardziej stabilne. Schody dywanowe stanowią element aranżacyjny sam w sobie. Prezentują się fenomenalnie, dlatego warto montować je w dużym, reprezentacyjnym holu lub w salonie.
Schody wspornikowe, czyli schody półkowe to coraz modniejsza forma schodów drewnianych. Krótszy bok stopni wsparty jest o ścianę, natomiast z drugiej strony stopnie nie mają żadnego podparcia. Wyglądają jak długie półki przymocowane do ściany. Biorąc pod uwagę konstrukcje nie trudno się domyślić, że takie schody nie będą spełniać swojej roli w domu, w którym są małe dzieci, osoby starsze wiekiem lub mające trudności z poruszaniem się. Doskonale za to wpasują się w nowoczesny, minimalistyczny wystój wnętrza.
Jak widać, jeśli chodzi o schody drewniane to wybór mamy ogromny. Warto zapoznać poznać wszystkie możliwości i dobrać konstrukcję schodów najbardziej pasującą do wnętrza naszego domu.