Decyzja o otwarciu własnego biznesu motocyklowego powinna pojawić się dopiero po wielu przemyśleniach. Wszakże nie chodzi tylko o to, by być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w tej branży, ale też trzeba zatrudnić skutecznych sprzedawców i uzyskać wyznaczone cele. Rozważ poniższe sugestie, jeśli chcesz rozpocząć działalność w branży motocyklowej.
Krok 1: biznesplan
Skonfiguruj szczegółowy plan biznesowy dla swojej działalności. Ten plan określa Twoje cele biznesowe i środki, które planujesz podjąć, aby im sprostać. Możesz tamże dodać dowolne informacje, które uważasz za niezbędne w ramach swojego biznesplanu, pod warunkiem, że odnoszą się one do firmy. Są to np.:
- cele,
- wymagane kroki,
- ramy czasowe,
Będziesz potrzebować biznesplanu, aby ubiegać się o różnego rodzaju dofinansowanie, dlatego musisz się do tego porządnie przyłożyć.
Krok 2: nazwa
Wybierz charakterystyczną, ale zapadającą w pamięć nazwę dla startowego biznesu w branży motocyklowej. Następnie postaraj się licencję biznesową, odpowiednie pozwolenia i rejestrację, zgodnie z lokalnymi przepisami biznesowymi.
Krok 3: lokalizacja
Znajdź lokalizację dla swojego biznesu motocyklowego. Będziesz potrzebował dużej przestrzeni ze szklanym frontem, aby Twoje motocykle i akcesoria, takie jak kask z podnoszoną szczęką czy buty dla motocyklistów były dobrze widoczne z zewnątrz. Powinieneś również zadbać o duży parking dla klientów. Wybierz obszar o dużym natężeniu ruchu – tam masz największe szanse na sukces.
Krok 4: ubezpieczenie
Upewnij się, że jesteś w pełni ubezpieczony. Będziesz w sklepie posiadał dużo drogich maszyn i sprzętów, więc spotkaj się z agentem ubezpieczeniowym i porozmawiaj o tym, jaki rodzaj ubezpieczenia będzie ci potrzebny. Istotne jest, aby Twoja własność, majątek i ekwipunek zostały objęte możliwością roszczenia o odszkodowanie w przypadku ich zniszczenia.
Krok 5: podatki
Dowiedz się więcej o obowiązkach podatkowych firmy. Możesz odliczyć wydatki biznesowe, więc dowiedz się, jak to działa i jakie dokumenty musisz przygotować, by móc z ulg podatkowych skorzystać.
Krok 6: wyposażenie
Znajdź zaufanych dostawców. Wybierz dostawcę wyposażenia, aby pełną parą rozpocząć działalność. Upewnij się, że twoja oferta to nie tylko jeden kask szczękowy, ale jest w stanie zaspokoić różnorodne potrzeby związane z jazdą na motocyklu (przykładową ofertę znajdziesz np. tutaj https://gmoto.pl/kaski-szczekowe,995/). Koniecznie też dołącz kilka nowych modeli. Zapytaj swoich dostawców o materiały marketingowe.
Krok 7: personel
Zatrudnij utalentowanych ekspertów motoryzacji, którzy pasjonują się jazdą – w ten sposób uzyskasz najlepszy personel sprzedażowy i mechaników. Doświadczony personel to pewność budowania zaufania ze strony klientów. Chcesz przecież budować długoterminowe relacje z klientami, aby mogli wracać do ciebie nie tylko w celu naprawy i konserwacji sprzętu, ale także zakupu akcesoriów czy motocykli.
Krok 8: marketing
Zdecyduj o budżecie na kampanię marketingową dla swojego biznesu motocyklowego. Możesz reklamować się w:
- sieci internetowej,
- lokalnych gazetach,
- magazynach branżowych,
- telewizji i radiu.
Zdecyduj się na dodatkowe bodźce, takie jak bony podarunkowe dla klientów, którzy polecają twój sklep swoim znajomym.