Własny zielony kąt to marzenie niejednego mieszczucha. Jeśli jednak nic w ogrodzie nie robisz, potrafi on niemile zaskoczyć. Żyjemy w takim pośpiechu, że czasem nawet nie zauważamy, jak rośliny dziczeją, mała architektura z betonu niszczeje, a drewniane meble butwieją. Piękny, zadbany ogród to wizytówka każdego właściciela posesji – jak zadbać o ogród, by niewielkim kosztem odzyskał swój dawny wigor? Jak pomogą Ci farby do betonu?
Ile pracy trzeba włożyć, by odświeżyć zaniedbany ogród?
Praca w ogrodzie to nie lada wyzwanie. Na to, ile czasu, siły i środków trzeba będzie przeznaczyć na przywrócenie mu dobrego wyglądu i nienagannego stanu, składa się wiele różnych spraw. Zdziczałe rośliny mogą wymagać nawet kilku miesięcy, by po przycięciu i odpowiednim nawożeniu stały się z powrotem eleganckie i cieszące oko. Z kolei renowacja małej architektury, murów i ogrodzeń to kwestia często dosłownie kilku dni. Niewiele trzeba, by ogród zaczął wyglądać dobrze – farby do betonu, metalu czy drewna – w zależności od materiałów, jakie masz do renowacji, zestaw narzędzi, czas i chęci to wszystko, czego potrzebujesz, by zacząć.
Na początku był chaos – jak ułożyć plan działania?
Pierwszy krok – porządek
Pierwszy krok to zrobienie porządku w całym ogrodzie. Na tym etapie przydadzą Ci się worki na śmieci i odpady zielone, sekator, piła do gałęzi. Z pewności ą zaniedbany ogród wymaga także odgracenia – wielu gospodarzy traktuje podwórko i ogród jak przestrzeń magazynową. Nie wahaj się zmienić tego stanu rzeczy – stojące wszędzie sprzęty, zużyte „przydasie” i zgromadzone różne materiały budowlane i narzędzia to standard w polskich ogrodach. Możesz stworzyć specjalną przestrzeń, która będzie służyła do magazynowania takich materiałów. Prosta altana czy wiata nie jest droga, a postawienie jej pomoże Ci zachować w ogrodzie względny porządek.
Drugi krok – poskramiamy zieleń
Kiedy już posegregujesz wszystko i zagospodarujesz przestrzeń, zadbaj o to, by poskromić niezłomną zieleń – nie wahaj się – nawet mocno przycięte drzewa, krzewy czy byliny odrosną bardzo szybko, a dzięki przycięciu nadasz im odpowiedni kształt i zainicjujesz proces wzrostu. Usuń też chwasty i skoś trawnik, by ogród mógł zacząć żyć z powrotem.
Trzeci krok – czyścimy elementy małej architektury
Kolejny etap to sprzątanie – myjka ciśnieniowa pomoże Ci pozbyć się mchu, porostów z betonowych murków i ogrodzeń, a także spomiędzy kostki, czy też drewnianych mebli ogrodowych. Jej użycie pozwoli Ci zagospodarować sporo czasu. Zanim sięgniesz po farby do betonu, koniecznie wyczyść porządnie beton, by farba nie odpryskiwała.
Czwarty krok – przywracanie betonu do życia
Porządnie wyczyszczone i wysuszone powierzchnie betonowe wymagają często większej interwencji. W starych ogrodach bardzo często stosowane były prefabrykowane betonowe przęsła, których kolor i wygląd – powierzmy sobie szczerze- pozostawia sporo do życzenia, szczególnie po latach. Warto sięgnąć po sprawdzone farby do betonu dobrej jakości. Takimi farbami można pomalować także kiepsko wyglądający chodnik, przęsła tralkowe, a także zniszczone betonowe rzeźby ogrodowe. Takie farby możesz wykorzystać także po pomalowania posadzek w piwnicach, schodów betonowych, a także po prostu ścian – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – nie przejmuj się więc, że nie wykorzystasz byt dużo farby podczas restauracji ogrodu.
Piąty krok – reanimujemy drewno
O ile w przypadku betonu konieczne było tylko czyszczenie i nałożenie farby do betonu, o tyle w przypadku drewna trzeba usunąć stare warstwy farb, bejc czy lakierów, wyszlifować porządnie malowane powierzchnie i pomalować. Pamiętaj, by użyć dedykowanych do drewna farb i lakierów, by zapewnić meblom czy tarasowi długie użytkowanie, odpowiednią ochronę i oddychająca powierzchnię ochronną, by nie zbutwiało.
Szósty krok – czas na zieleń
To ewidentnie najprzyjemniejsza część renowacji ogrodu. Nasadzenia i dosianie trawy na trawniku pozwolą, by ogród po kilku miesiącach zaczął wyglądać zdecydowanie lepiej.
Polecamy:
– Sklep BHP – odzież robocza i odzież ochronna