Sprzedaż internetowa towarów za granicą – o czym należy wiedzieć

sprzedaż internetowa towarów za granicą

Ciągły rozwój i popularyzacja internetu sprawiły, że cały świat stał się jedną, globalną wioską. Nic więc dziwnego, że rówież sprzedawcy dostrzegli w tym zjawisku szansę dla siebie i coraz częściej szukają klientów również za granicą. Wydawać by się mogło iż sprzedaż towarów dla klientów zagranicznych to nic trudnego, jednak trzeba pamiętać o licznych obwarowaniach prawnych którymi obarczony jest tego rodzaj działalności. Zaraz postaramy się je omówić.

Ze względu na różne przepisy prawne panujące w danych krajach sprzedawcy internetowi muszą zawsze pamiętać o różnych specyficznych regułach. Na przykład sprzedaż zagraniczna skierowana na terytorium Unii Europejskiej w naszym kraju jest przeznaczona wyłącznie dla płatników VATu. Z tego też względu firmy które planują swoją ekspansję sprzedaży na zagraniczne rynki muszą być czynnymi płatnikami VATu.  Jest to również swoiste utrudnienie, gdyż jeżeli właściciel sklepu www chce rozpocząć sprzedaż zagraniczną będzie zmuszony do rezygnacji ze zwolnienia podatkowego przy niskich obrotach rocznych czyli takich do 150 000 zł.

Status aktywnego podatnika VAT nie daje nam jednak od razu możliwości sprzedawania każdego produktu drogą wysyłkową. Według przepisów nie można w ten sposób sprzedawać nowych środków transportu, wyrobów z akcyzą jak alkohol czy też papierosy, towarów opodatkowanych marżą jak dzieła sztuki.

Dodatkowo warto mieć na uwadze, że sprzedaż zagraniczną w krajach Unii Europejskiej można rozliczyć w naszym kraju. Czasami jednak zdarza się iż konieczne będzie zarejestrowanie się jako płatnik VATu w kraju do którego prowdzimy naszą sprzedaż wysyłkową.

Prowadządz sprzedaż internetową za granicą jak na przykład sprzedaż na ebay warto zawsze pamiętać o wystawianiu faktur VAT. Dokonując sprzedaży za granicę polski przedsiębiorca ma zawsze obowiązek wystawienia faktury VATowskiej. Co istotne przepis ten dotyczy zarówno klientów którzy są osobą fizyczną jak i oczywiście firmą.

W przypadku sklepów internetowych które posługują się kasą fiskalną wymagane będzie również zarejestrowanie sprzedaży na kasie. Dopiero na podstawie wystawionego paragonu trzeba będzie wystawić fakturę VAT i nie może to być tak zwana faktura uproszczona.

Istotnym jest też gromadzenie wszystkich dokumentów poświadczających odbiór towaru przez zagranicznego klienta. Wymagają tego bowiem przepisy na temat sprzedaży wysyłkowej.

Kolejną istotną kwestią jest fakt iż sprzedaż może być uznawana za usługę elektroniczną. W przypadku wielu sklepów www mamy w końcu do czynienia ze sprzedażą typowych usług elektronicznych a nie fizycznych towarów. Za przykład niech posłuża popularne książki elektroniczne czyli e-booki.

W przypadku takiej sprzedaży do klienta z innego kraju mamy zatem do czynienia z tak zwanym eksportem usług. Tego typu usługa na rzecz klienta pochodzącego z Unii Europejskiej będzie zatem opodatkowana krajową stawką VATu.

Na sam koniec warto pamiętać iż na sprzedaż wysyłkową do krajów z poza Unii Europejskiej można uzyskać prawo do zerowej stawki VATu. Aby tak się stało towar wysłany z naszego kraju musi trafić do odbiorcy z poza UE oraz urząd celny musi potwierdzić iż nasza wysyłka spełnia kryteria eksportowe.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*