Studia czy praca? Co wybrać lub jak je połączyć?

Young student man working on laptop in her studio room

Studia na uczelni wyższej to rozwiązanie, po które sięga znaczna część maturzystów. Nadmiar absolwentów sprawia jednak, że w niektórych dziedzinach (w tym np. na kierunkach społecznych) znalezienie perspektywicznej pracy po studiach bez doświadczenia zawodowego może stanowić problem. Nic zatem dziwnego, że częstym tematem dyskusji jest wybór: studia czy praca. Warto jednak zastanowić się również nad innym rozwiązaniem, tzn. połączeniem studiów na uczelni z pracą.

Studia czy praca — co jest lepszym rozwiązaniem?

Nie ma zdecydowanej, jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybór pomiędzy studiami a pracą zawodową to kwestia, która w dużej mierze decyduje o przyszłych losach zawodowych. To właśnie dlatego należy rzetelnie przeanalizować wszystkie for&againist.

Obydwa rozwiązania, tj. studia oraz praca zawodowa w młodym wieku mają swoje zalety i wady. Przykładowo, studia wyższe bez praktycznego doświadczenia mogą nie wystarczyć do zdobycia ciekawego zatrudnienia (nawet najlepsza uczelnia w Polsce może nie pomóc, jeśli bezwzględnym wymogiem pracodawcy jest kilkuletnie doświadczenie zawodowe). Z drugiej jednak strony rozpoczęcie pracy zarobkowej bez backgroundu w postaci studiów może utrudnić w przyszłości awans w strukturach firmy.

Obydwa zaprezentowane rozwiązania są dość skrajne. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może okazać się podejście kompromisowe, tzn. połączenie studiów i pracy.

Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna (Bielsko-Biała) – praktyczne studia na wyciągnięcie ręki

W dwudziestym pierwszym wieku pracodawcy wymagają przede wszystkim praktycznej wiedzy oraz umiejętności. Sucha, akademicka teoria okazuje się w coraz mniejszym stopniu przydatna na rynku pracy. W takiej sytuacji warto zdecydować się na uczelnię, która kładzie nacisk właśnie na rozwój umiejętności praktycznych.

Przykładowo, w ofercie WSEH można znaleźć m.in.:

– studia licencjackie (w tym np. zarządzanie finansami przedsiębiorstw, zarządzanie zasobami ludzkimi),

studia magisterskie (np. zarządzanie bezpieczeństwem, komunikacja w biznesie, zarządzanie w administracji, język angielski w biznesie).

Atutem oferty prezentowanej przez WSEH jest młoda, doświadczona kadra. Zajęcia niestacjonarne (weekendowe) pozwalają na pogodzenie studiów z pełnoetatową pracą w tygodniu. Elastyczne studia dzienne także umożliwiają np. podjęcie pracy na część etatu.

Więcej informacji na temat oferty Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsko-Białej, w tym np. kwestie dotyczące odpłatności za studia oraz terminów zapisów, można znaleźć na stronie internetowej uczelni (adres: wseh.pl).

Polecamy:
Dlaczego warto zdecydować się na automaty wydające BHP?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*