Systemy kafeteryjne w praktyce. Czy to rzeczywiście ma sens dla pracownika?
Poszukując zatrudnienia, Polacy coraz częściej natrafiają na wynagrodzenie pozapłacowe. Brzmi zarazem intrygująco, jak i podejrzanie. Dlatego wiele osób podchodzi do tematu z dystansem. Czy to dobry krok? A może systemy kafeteryjne wcale nie są takie złe? Spróbujmy rozwiać te wątpliwości.
Benefity pozapłacowe w Polsce
Kraj nad Wisłą stopniowo dogania Europę Zachodnią, gdzie wynagrodzenie kafeteryjne jest już codziennością. Takie świadczenia obejmują dofinansowanie wycieczek z biurem podróży albo opiekę dentystyczną. Mogą to być również bony na zakupy w sieciach handlowych. Popularne są i pakiety na siłownie. A co najciekawsze, pracownik ma możliwość wyboru. Jak w porządnej kafeterii!
Inteligentne systemy kafeteryjne dla firm pozwalają budować lepsze zespoły. Chodzi o zarządzanie motywacją pracowników. W polskich miastach elastyczny zakres benefitów pozapłacowych może wspierać rozwój mikrospołeczności w firmie. Może również nagradzać indywidualność. To zależy. W każdym razie pracownik w Polsce nie zawsze wie, jak na tym skorzystać. I to jest źródło problemu.
Systemy kafeteryjne i moduł TRS
Benefity i dodatki do wynagrodzenia zwykle nie są wystarczająco czytelne. Pracownik ma ich świadomość, ale wciąż traktuje je po macoszemu. To zjawisko nie daje szans na skuteczne korzystanie z systemów kafeteryjnych. Moduł Total Rewards Statement pozwala pracownikom dostrzec całość wynagrodzenia, które mu przysługuje. Złotówki oraz świadczenia pozapłacowe. Do czego zmierzamy?
Ano do tego, że liczy się generowanie satysfakcji. System kafeteryjny w Polsce ma sporo sensu dla pracownika, o ile jest on świadomy realnej skali zysku. Jeśli menedżerowie potrafią zbudować pakiet korzyści pozapłacowych, a pracownik ma pełen wgląd w strukturę wynagrodzenia, jego poziom satysfakcji zwykle wzrasta. A z tym wzrasta i produktywność oraz – co równie istotne – lojalność. Dlatego oprogramowanie z TRS jest tak popularne wśród nowoczesnych pracodawców.
Skuteczne dodatki do wynagrodzenia
Możliwość wyboru benefitów według własnych preferencji w połączeniu z klarownym dostępem do informacji daje całkiem spore korzyści. Pracownik może bowiem sam decydować o swoich dodatkach lub nagrodach za dobrą pracę. Oznacza to, że jeśli system kafeteryjny zostanie dobrze zaaranżowany, cenni pracownicy nie będą chcieli opuszczać firmy. Pracodawcy powinni zatem podkreślać swoją strukturę benefitów podczas rekrutacji, podczas gdy szukający zatrudnienia powinni zwracać na to uwagę. Dobra strategia kafeteryjna to klucz do większego zadowolenia z pracy.