Czy szkolenia faktycznie podnoszą kwalifikacje? Dynamicznie rozwijający się rynek pracy stawia coraz wyższe wymagania zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Wszystko to sprawia, że chcąc utrzymać wykwalifikowaną kadrę, która będzie elastycznie do tych zmian podchodzić trzeba stawiać na nieustanny rozwój i szkolenia. Jednak wielu pracodawca, a także samych pracowników uważa, że proponowane przez pracodawcę szkolenia to tylko strata czasu. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy szkolenia faktycznie podnoszą kwalifikacje? A może tylko generują niepotrzebne koszty?
Czy szkolenia faktycznie podnoszą kwalifikacje?
Z założenia szkolenia pracowników umożliwiają podnoszenie jakości wykonywanej pracy, poprawiają wydajność pracowników, wpływają na rozwój indywidualny i zadowolenie z wykonywanych obowiązków. Teoretycznie przeszkolony pracownik może znacząco wpływać na poprawę swojej pracy, a także zmniejszyć liczbę popełnianych błędów. Tylko czy tak jest na pewno? Szkolenia na pewno warto pracownikom proponować. Najlepiej konsultować je bezpośrednio z zainteresowanymi.
Element polityki przedsiębiorstwa
Z perspektywy większości pracodawców szkolenia są bardzo ważnym elementem firmowej polityki. Jest jeden ze sposobów reakcji na zmiany, jakie zachodzą na rynku pracy. Gdy firma zatrudnia pracownika w konkretnym momencie, wówczas szuka u niego cech, które na tym stanowisku są niezbędne. Nie oznacza to jednak, że wciągu kilku lat sytuacja się nie zmieni i pracownik będzie musiał zmienić metody, sposoby lub narzędzia swojej pracy. W związku z tym pracodawcy reagują i oferują swoim pracownikom szkolenia, które są rozwojowe dla nich, a także mogą być im przydatne w przyszłości.
Trzeba jednak pamiętać, że rodzaje szkoleń, stopnie zaawansowania, a przede wszystkim ich forma powinna być właściwie dobrana. Dokonanie niewłaściwego wyboru chociażby osoby prowadzącej szkolenie może sprawić, że nawet najbardziej zainteresowana osoba nie będzie w stanie z niego skorzystać.
Zamiast zmuszać, lepiej zachęcić do szkolenia
Nic na siłę. Inną rzeczą jest dobrowolność szkolenia. Może się bowiem okazać, że wydelegowanie kogoś na szkolenie wbrew jego woli będzie po prostu stratą czasu – pracodawcy i pracownika. Zdecydowanie lepiej jest znaleźć sposób, żeby pracownika zachęcić do udziału w szkoleniu, niż go do tego zmusić. Jeżeli pracownik potraktuje udział w szkoleniu, jako nagrodę, a nie zło konieczne wówczas są większe szanse, że uda mu się coś z tego wynieść. Warto sprawdzić też oczekiwania pracowników. Można przeprowadzić anonimową ankietę dotyczącą tego, na jakie szkolenia pracownicy chcieliby pójść. Liczenie się z ich zadaniem i opinią poprawi rangę takiego szkolenia.
Firma dba o rozwój pracownika
Co więcej szkolenia pracowników mają także spełniać jeszcze jedną funkcję. Mianowicie mają pokazać pracownikom, że firma chce inwestować w ich rozwój. W ten sposób można zatrzymać pracownika na dłużej. Nie oznacza to, że trzeba pracownika wysyłać na wszystkie szkolenia, jakie tylko są dostępne. Podobnie jak w pozostałych sytuacjach niezbędne są konsultacje z pracownikami o zagadnieniach, które mogą być dla niego przydatne na jego stanowisku.
W wielu firmach pracownicy sami zgłaszają chęć lub potrzebę udziału w szkoleniach. W takiej sytuacji pracodawca powinien pomyśleć o takim szkoleniu. Jeżeli sami pracownicy chcą się szkolić to wówczas przeprowadzenie takiego szkolenia nie będzie stratą czasu, a faktycznie przyniesie zamierzony rezultat.
Co z osobą prowadzącą szkolenie?
Pracodawca wybierając prowadzącego szkolenie powinna kierować się umiejętnościami, certyfikatami i opiniami, jakie posiada on w środowisku. Sugerowanie się ceną szkolenia, a nie jakością może okazać się zupełnym fiaskiem. Trener powinien znać się na swoje pracy i poprowadzić szkolenie tak, aby było interesujące dla uczestników.
Szkolenia pracowników mogą być dla nich bardzo korzystne, ale mogą być też zupełną stratą czasu. Często jest to sprawa indywidualna. Niektórzy pracownicy chętnie biorą udział we wszystkich szkolenia, inni wolną te, które są dla nich przydatne lub interesujące, dla pozostałej grupy wszystkie szkolenia są złem koniecznym. Pracodawca powinien wiedzieć jakie są oczekiwania podwładnych i wpasować w nie oferowane szkolenia.
Polecamy:
– Szkolenia dla inżynierów z dziedziny pneumatyki