Statystyki podają, że co piąta młoda osoba nie posiada pracy, a całkowite bezrobocie wynosi około 11 proc. Bardzo ciekawym zjawiskiem jest, że mnóstwo Polaków narzeka na brak możliwości zatrudnienia, a pracodawcy na brak pracowników, których mogliby zatrudnić. Wszystkiemu winne są słabe kompetencje kandydatów.
Tajemniczy Excel
Excel to jedno z podstawowych narzędzi pakietu biurowego. Jego znajomość jest wymagana przy każdego rodzaju pracy biurowej i nie tylko. Posiadane umiejętności nie powinny ograniczać się do edytowania komórki, ale również do znajomości formuł, tabel i makr. Pracownik kandydujący na stanowisko związane z raportowaniem, którego umiejętności ograniczają się do włączenia programu – nigdy nie dostanie tej pracy. Wszystkiemu winne jest nieodpowiednie nastawienie pracowników. Wiele osób sądzi, że spędzenie pięciu lat na studiach powinno dać gwarancję pracy i to w dodatku dobrze płatnej. Cóż z tego, że absolwent nie wyniósł z uczelni żadnych przydatnych umiejętności. W większości przypadków wystarczyłby standardowy kurs komputerowy, dzięki któremu można poszerzyć swoje kompetencje i zdobyć wiedzę, która będzie atrakcyjna na rynku pracy. Dotyczy to również grafików, którzy powinni obowiązkowo przejść szkolenie obsługi przynajmniej jednego oprogramowania graficznego. Pracodawca, który dostrzeże kandydata chcącego się uczyć nowych zagadnień, z pewnością będzie nim bardziej zainteresowany. Obecnie, obsługa komputera i odpowiedniego środowiska jest wymogiem koniecznym w wielu firmach. Nikt nie wymaga, by człowiek rodził się z tą wiedzą, a kursy komputerowe nie są już tak drogie, jak kiedyś. Za kilkaset złotych można uzyskać atrakcyjny certyfikat, a bardzo często szkolenia tego rodzaju są sponsorowane przez Urzędy Pracy.
Nieznana mowa
Pracodawca poszukujący pracownika biegle mówiącego w języku obcym, z pewnością nie zatrudni osoby, która ledwie potrafi się w nim przywitać. W każdym mniejszym mieście znajdzie się przynajmniej jedna szkoła językowa, która nauczy porozumiewać się po angielsku, niemiecku czy francusku. W większych miastach bez problemu można przyswoić język z praktycznie każdego rejonu świata. Warto przy okazji polecić serwis, na którym możemy znaleźć wiele kursów językowych z całej Polski: http://www.zajecia-dodatkowe.pl/jezyki-obce,ko177,1 (link zewnętrzny). Znajomość obcej mowy nie jest już towarem deficytowym, jak to było kilkadziesiąt lat temu, stąd zawsze podnosi ona wartość pracownika w oczach zatrudniającego. Nauki języka nie powinno się zostawiać na ostatnią chwilę, ale zacząć ją już na etapie edukacji zawodowej. Wiele firm branżowych wymaga od swoich podwładnych znajomości specjalistycznego słownictwa technicznego. O wiele przystępniej jest uczyć się nowych zagadnień w języku ojczystym i obcym równocześnie. Jeśli szkoła zawodowa lub uczelnia nie oferuje tego typu kursów, nie pozostaje nic innego, jak samodzielnie poszukać odpowiedniej oferty. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na certyfikaty, które mogą być wystawione przez szkołę językową. Kompetencje to jedno, ale dodatkowy dokument, który je potwierdza, również jest bardzo ceniony.
Umiejętności miękkie
Umiejętności miękkie, to wszystkie te zdolności, które pozwalają na swobodną komunikację werbalną i niewerbalną. Nie każda osoba ma predyspozycje, by pracować na stanowiskach, które opierają się głównie na wykorzystaniu tego typu kompetencji. Niestety, bardzo ciężko jest znaleźć zawód, w którym w ogóle nie są potrzebne. Wszędzie potrzebna jest umiejętność kontaktowania się z drugim człowiekiem, chociażby na rozmowie kwalifikacyjnej. Bardzo popularne ostatnimi czasy stały się szkolenia podnoszące umiejętności miękkie. Są potrzebne nie tylko w przypadku osób nieradzących sobie z komunikacją, ale także wszystkim tym, którzy będą zajmować się rozmowami z kontrahentami. Odpowiedni ton głosu, wymowa, gestykulacja – tego wszystkiego można się nauczyć.
Uczcie się!
Pracodawcy apelują, by stale rozwijać swoje umiejętności zawodowe i kompetencje. Warto już zawczasu zadać sobie pytanie o wymarzoną pracę i nauczyć się wszystkiego, co może być w niej potrzebne, a nawet jeszcze więcej. Nie ma lepszego sposobu na podniesienie własnej atrakcyjności w oczach zatrudniającego. Bardziej wykwalifikowany pracownik może liczyć na wyższe wynagrodzenie, lepsze premie i ciekawsze oferty pracy.
Polecamy:
– Szkolenia dla inżynierów z dziedziny pneumatyki