Postęp techniczny wpływa na coraz więcej obszarów naszego życia. Dużą rolę odegrało w tym oświetlenie LED, które przyczyniło się m.in. do unowocześnienia reklamy i wykształcenia nowych form promocji. O jego rosnącym znaczeniu w marketingu biznesowym opowie Mateusz Koralewski, specjalista ds. wizerunku, na co dzień współpracujący z warszawskimi firmami i korporacjami.
Z jakich powodów technologia LED osiągnęła tak duży sukces w zakresie poprawy wizerunku przedsiębiorstw?
Jest to nowatorskie rozwiązanie. Firmy, które z niego korzystają są postrzegane na rynku jako bardziej prestiżowe, właśnie ze względu na dbałość o wizerunek. Na jego korzyść przemawia coraz większa skuteczność, zwłaszcza w porównaniu do ulotek i plakatów, które nadal szeroko wykorzystuje się w promocji, choć w mojej opinii są już nieco wyeksploatowane. Reklamy wykorzystujące oświetlenie LED mocno angażują naszą uwagę. Świetnie widać je o każdej porze dnia i nocy, co pozwala docierać do wielu nowych klientów. To bardzo trafiony sposób promowania biznesu, ponieważ przynosi nam stałe efekty, a długa żywotność tej technologii zapewnia minimum kilkuletnie działanie.
Czy reklamy LED-owe są drogie w realizacji?
Wręcz przeciwnie! Ze względu na swoją energooszczędność, LED zapewnia niewielkie zużycie prądu, znacznie niższe niż w przypadku standardowych źródeł światła, tj. żarówki, halogeny czy neony. Przekłada się to na mocne obniżenie rachunków, w związku z czym jest to jeden z tańszych rodzajów reklamy zewnętrznej. To niezwykle ważne dla mniejszych firm, które posiadają spore ograniczenia budżetowe. Doliczając do tego łatwość montażu i późniejszej obsługi, bardzo istotny dla wielu walor ekologiczny oraz szerokie zastosowanie, otrzymujemy rozwiązanie niemal idealne.
Nawiązując do Pańskich słów, w jaki sposób można jeszcze wykorzystać tę technologię?
Aspekt marketingowy ma tutaj największe znaczenie, ale warto zaznaczyć, że zaczyna ona szeroko pojawiać się w naszych domach i biurach. Z powodzeniem zastępują droższe i mniej trwałe żarówki, gwarantując równomierne oświetlenie. Istnieje też możliwość dostosowania kolorów oraz kątów rozsyłu światła, w zależności od przeznaczenia pomieszczeń. Dużym plusem jest też nowoczesny, atrakcyjny design.
Czy warto wyróżnić jakąś formę promocji, w której LED prezentuje się nadspodziewanie dobrze?
Niewątpliwie ładnie komponuje się z tablicami i kasetonami, ale wydaje mi się, że najlepiej wyglądają podświetlane litery przestrzenne. Można zamontować je zarówno na elewacji, jak i wewnątrz budynku, choć najbardziej podoba mi się ich wersja stojąca. Sam często doradzam jej wybór oraz umieszczenie przed siedzibą reklamowanej firmy. Z odpowiednio dobraną czcionką i dobrze przemyślaną warstwą kolorystyczną przedstawia się to naprawdę spektakularnie.
Czy można w takim razie założyć, że LED będzie trendem reklamowym na najbliższe lata?
Zdecydowanie tak! Technologia LED nie tylko prześcignęła wspomniane wcześniej drukowane plakaty i ulotki, ale powoli zaczyna też doganiać nośniki zewnętrzne, w tym billboardy, choć przeważnie są one kierowane do innych grup reklamodawców. Reklamy świetlne mają ogromny potencjał wizerunkowy. Jestem przekonany, że będziemy widzieć ich coraz więcej na naszych ulicach.