Własny biznes jest marzeniem wielu osób – bycie swoim własnym szefem to sposób na większą niezależność i większe zarobki, ale też duża odpowiedzialność, ponieważ nie wykonujesz już tylko swoich własnych obowiązków, ale odpowiadasz również za pracowników oraz działanie całej firmy. Jednym z popularnych pomysłów na własną działalność jest otwarcie sklepu spożywczego – żywność to podstawowa kategoria produktów, panuje więc powszechne przekonanie, że zawsze znajdą się klienci chętni na skorzystanie z takiej oferty. W rzeczywistości może być to jednak nieco bardziej skomplikowane.
To czy odniesiesz sukces i osiągniesz swoje cele, zależy od wielu czynników. To nie tylko konieczność zainteresowania klientów ofertą, musisz pamiętać przede wszystkim o tym, że prowadzenie działalności to nie tylko szansa na zarobek, ale też stałe koszty – warto więc już na samym początku stworzyć dobry biznesplan, który będzie pełnił rolę drogowskazu i wskazywał najlepszy kierunek rozwoju. Dzięki temu unikniesz podejmowania impulsywnych decyzji, co może pomóc Ci uniknąć strat i zbędnych wydatków. Co jednak powinno znaleźć się w takim planie?
Budżet
Zakładając własny biznes, nie unikniesz wydatków – oszacuj więc realnie zarówno swój budżet, jak i niezbędne do poniesienia koszty. W ten sposób ocenisz, czy posiadasz środki wystarczające na sfinansowanie startu działalności, czy potrzebujesz w tym celu dodatkowego zastrzyku gotówki, który otrzymasz, na przykład biorąc pożyczkę. Nie próbuj na siłę szukać oszczędności, ale też nie wydawaj więcej, niż potrzeba – pieniądze, które zainwestujesz to inwestycja w Twoją przyszłość, by jednak się zwróciła, decyzje finansowe musisz podejmować z rozmysłem. Stwórz listę najważniejszych wydatków i porównaj ją ze środkami, jakimi dysponujesz – pozwoli Ci to jasno określić, na co możesz sobie pozwolić, a jakie zakupy najlepiej odłożyć na później. Nie spodziewaj się też, że sklep zacznie przynosić zyski już na samym początku – warto więc odłożyć pewną sumę na czarną godzinę, by w razie ewentualnych komplikacji zachować płynność finansową.
Formalności
Dokładny zakres formalności, o jakie musisz zadbać, zależny będzie od Twojej oferty, na przykład jeśli w zakres oferowanych produktów ma wchodzić alkohol, niezbędne będzie uzyskanie odpowiedniej koncesji. W każdy przypadku konieczne jest też uzyskanie stosownych zaświadczeń w sanepidzie oraz samo zarejestrowanie działalności gospodarczej. Dopiero po dopełnieniu wszystkich wymaganych spraw urzędowych możliwe będzie faktyczne otwarcie sklepu, nie zostawiaj więc takich zadań na ostatnią chwilę.
Zaopatrzenie
Absolutną podstawą każdego sklepu spożywczego jest zaopatrzenie, puste półki nie wyglądają zachęcająco, ważna jest jednak również różnorodność produktów – robiąc zakupy klienci poszukują konkretnych rzeczy, właśnie dlatego bardzo ważna jest dobra znajomość sytuacji na rynku. Im bardziej zróżnicowany i wszechstronny asortyment, tym większa liczba osób znajdzie w nim coś dla siebie. Nie zapominaj też o jakości – to bardzo ważny czynnik wpływający na decyzje konsumenckie. Tworząc plan działania dla swojego sklepu uwzględnij więc w nim znalezienie wiarygodnych dostawców – sprawdzaj nie tylko ceny, jakie oferuje wybrana hurtownia kawy, herbaty czy słodyczy, ale też opinie na jej temat.
Warto oczywiście dowiedzieć się więcej również na temat tego, co oferują konkurencyjne sklepy – spróbuj wyróżnić się na ich tle, by zdobyć nie tylko nowych klientów, ale przyciągnąć do siebie również tych, którzy swoje zakupy z reguły robią gdzie indziej. Dobrze zaplanowany biznesplan powinien zawierać przynajmniej ramowy plan działania na pierwsze miesiące działalności i określony cel, do którego dążysz – dzięki temu po upływie tego czasu, będziesz w stanie realnie ocenić osiągnięte efekty.