Systemy utrzymania bydła mlecznego – ważne informacje

17 krowa na lace

Najpopularniejszymi systemami utrzymania krów są: wolnostanowiskowe (bezuwięziowe) i stanowiskowe (uwięziowe). Oba systemy mają swoje zalety i wady. Wybierając system utrzymania w oborze należy zwrócić szczególną uwagę na wielkość pogłowia i ilość nakładu pracy. Nie można zapominać także o dobrostanie krów. Zainwestowanie w dobry system utrzymania zawsze jest opłacalny i na dłuższą metę umożliwia rozwój gospodarstwa.

Obory stanowiskowe

Takie obory są podzielone na stanowiska, gdzie następuje zarówno udój jak i pobieranie paszy. Oprócz tego na takim stanowisku krowa załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, a nawet poród. Według najnowszych badań taki system hodowli nie umożliwia w pełni zaspokojenie potrzeb behawioralnych zwierząt i nie jest szczególnie zalecany dla wielkich gospodarstw mlecznych. Do wad tego systemu należy duży nakład pracy i ograniczone możliwości mechanizacji i automatyzacji pracy. Jest to jednak system tańszy jeśli chodzi o koszty wykonania oraz wyposażenia. Zapewnia również lepszą kontrolę nad zwierzętami.

Obory wolnostanowiskowe

Ten system ma zdaniem wielu hodowców bardzo dobry wpływ na dobrostan zwierząt, a co za tym idzie na zwiększenie ich wydajności mlecznej i lepszej jakości mleka. Umożliwia zwierzętom przejawianie naturalnych zachowań i integracji z pozostałymi osobnikami. To bardzo istotne dla zwierząt stadnych, do których należy bydło. Obory nieuwięziowe nie stanowią obciążenia behawioralnego w takiej mierze jak system uwięziowy. Ułatwia również mechanizacje i automatyzacje w obiektach, szczególnie pod względem udoju. Dzięki temu nie wymaga, aż tak dużego nakładu pracy, a poziom higieny wzrasta. Jak podaje serwis centrumrolnictwa.pl, krowy utrzymywane w oborach wolnostanowiskowych rzadziej chorują na choroby kończyn i wymion, co poprawia ich płodność. W takich systemach są wydzielone części paszowe i legowiskowe. Udój najczęściej przeprowadza się wtedy w halach udojowych. System ten jest droższy, ale wpływa na zwiększenie dochodów gospodarstwa.

Co jest istotne przy wyborze obory?

Wybierając sposób utrzymania bydła, należy kierować się kwestiami finansowymi, ale i behawioralnymi zwierząt. Wcześniej dobrze jest zapoznać się z aktualnymi wymaganiami prawnymi. Oprócz samego systemu trzeba pomyśleć także o kanale gnojowym, wielkości i ilości stanowisk oraz rodzaju podłoża. Każdy z tych aspektów wpływa na dobrostan krów. W przypadku gospodarstw liczących do 60 krów wybór nie wpłynie aż tak bardzo na organizacje pracy, ale w większych stadach zalecane są obory wolnostanowiskowe. Wybór systemu hodowlanego wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy, dlatego im więcej pracowników tym ważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie układu budynku. System wolnostanowiskowy i stanowiskowy różnią się w poszczególnych krajach. Wymagania prawne również nierzadko się zmieniają, dlatego dobrze jest zasięgnąć języka u doświadczonych hodowców, którzy mogą się podzielić swoim doświadczeniem w prowadzeniu hodowli bydła mlecznego.

Polecamy:
Jak wygląda praca za granicą?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*