Wolność finansowa to bardzo popularny temat. Wypowiadają się na jej temat finansiści, osoby zajmujące się coachingiem czy blogerzy. Wiele osób uważa jednak, że osiągnięcie takiego stanu rzeczy jest mżonką, czymś poza ich zasięgiem. Czym tak naprawdę jest wolność finansowa i jak osiągnąć? Czy każdy może to zrobić? Przeczytajcie o tym w naszym artykule.
Kilka słów o pieniądzach
Nie mamy zamiaru mamić Was frazesami mówiącymi o tym, że pieniądze się nie liczą w życiu. Oczywiście jest to bzdura, na której powtarzanie mogą sobie pozwolić jedynie bogaci. Prawda jest taka, że potrzebujemy pieniędzy. Nie powinny jednak one być celem samym w sobie. Wiedza na ich temat i umiejętność kierowania nimi pozwoli nam na uzyskanie wolności finansowej.
Czym jest wolność finansowa?
Jesteśmy pewni, że tego nie uczyli Was w szkole. Właśnie – wielka szkoda, że na etapie edukacji prawie całkowicie zaniedbuje się coś, co nazwać można wiedzą o finansach. Nie ma jednak co tracić czasu na zrzucanie winy na innych. Jeżeli do tej pory sami nie zainteresowaliście się, jak mądrze zarządzać finansami, czas to zmienić! Zacznijcie od poznania, czym jest wolność finansowa.
Wolność finansowa bywa różnie interpretowana. Najprostsza definicja mówi o tym, że osiąga się ją w momencie, gdy dochody z naszych aktywów i inwestycji przewyższają wydatki konieczne do utrzymania się. Wolność finansowa to też niezależność od innych ludzi (także szefa) czy banków. Musicie przyznać, że wizja takiego życia – na własnych zasadach, nie polegając na nikim finansowo – jest bardzo kusząca. Wiele osób myśli jednak, że w ich przypadku nie jest to możliwe. Co my na to? Tylko i wyłącznie taki sposób myślenia sprawia, że jest to poza zasięgiem tych osób.
Jak osiągnąć wolność finansową?
Zastanawiacie się, jak zacząć budować swoją wolność finansową? Przede wszystkim należy inwestować w aktywa, które przynoszą dochód pasywny. Nie wiesz, czym różnią się aktywa i pasywa? Już tłumaczymy! Najprościej mówiąc, aktywa to to, co przynosi Wam zysk, a pasywa z kolei “wyciągają” pieniądze z Waszych portfeli. Podstawą myślenia o wolności finansowej jest określenie, co jest w naszym przypadku jednym, a co drugim. Jak to wygląda na przykładzie? Załóżmy, że macie dom, do którego non-stop musicie dokładać – stale coś się psuje, trzeba wzywać fachowców i tak dalej. W tym przypadku Wasz dom to pasywo. A teraz przyjrzyjmy się zgoła odmiennej sytuacji. Wynajmujecie piętro lub suterenę swojego domu studentom. Wtedy Wasza nieruchomość przynosi zyski i jest to aktywo.
To prawda początki mogą być trudne. Zapewnienie sobie dochodów pasywnych jest procesem długotrwałym i wymagającym konsekwencji i zdeterminowania. Jednak dochód pasywny to stały dochód, z którego możemy się cieszyć i czerpać korzyści jeszcze długo po wykonaniu pewnych działań. Oto kilka sposobów na zarobek pasywny:
- nieruchomości i dzierżawa gruntu
- oszczędności z lokat
- sprzedaż produktów takich jak ebooki, kursy online
- franczyza biznesu
- dywidendy z akcji
- programy partnerskie
Bycie freelancerem sposobem na wolność finansową
Również bycie freelancerem i stworzenie marki osobistej może być sposobem na osiągnięciem wolności finansowej. Pracujecie na etacie, chcielibyście wyrwać się z “trybików”, ale obawiacie się, że praca “wolnego strzelca” nie jest dla Was? Nic bardziej mylnego! Nie ma takich cech charakteru, nad którymi nie da się pracować i które uniemożliwiają byciem freelancerem. Myślicie, że to nie dla Was, bo jesteście introwertykami? Rzeczywiście, niektóre sytuacje mogą być bardziej stresujące, ale możecie oprzeć swoje marki osobiste na takich formach działania, które charakteryzują się mniejszą interaktywnością i dają większą kontrolę.