Wynajem lokalu dla pracownika w delegacji – jak zapłacimy VAT?

mcd-e1427350511191

W wielu firmach pracownicy w dużym stopniu działają w delegacji. Jeśli wyjazd jest długoterminowy, lepszym rozwiązaniem niż pokój w hotelu może być wynajem mieszkania. Dla pracownika jest wtedy o wiele wygodniej, natomiast pracodawca ponosi zdecydowanie niższe koszty niż w przypadku wynajmu hotelu na wiele tygodni czy miesięcy.

O wynajmie mieszkań dla pracowników powinny pomyśleć przede wszystkim te firmy, których pracownicy w delegacji spędzają bardzo długi czas. W przypadku krótkich, kilkudniowych wyjazdów nie jest to ani konieczne, ani szczególnie opłacalne. Potrzeba bowiem wiele formalności związanych chociażby z podpisywaniem umowy najmu. Jeśli jednak wyjazd służbowy oznacza faktycznie długie mieszkanie w innym mieście, lepiej jest wynająć mieszkanie czy pokój dla pracownika.

Jak rozliczyć podatek VAT przy wynajmie mieszkania na firmę?

Wynajmowanie mieszkania dla pracownika jest kosztem firmowym, który ponosi pracodawca w związku z prowadzoną działalnością. Pojawiają się więc tutaj kwestie podatkowe związany chociażby z płatnością VAT-u. każda sytuacja jest nieco inna, dlatego też kwestię takich rozliczeń warto zostawić profesjonalnej księgowej czy biuru rachunkowego. Specjalista od księgowości i podatków z pewnością dokona takich rozliczeń, które będą zgodne z przepisami prawa i nie będą obarczone żadnym ryzykiem błędu. Podatek od wynajmu mieszkania musi też zapłacić jego właściciel. Każdy wynajem musi więc być realizowany zgodnie z przepisami i na podstawie odpowiednio skonstruowanej umowy. Zabezpiecza ona dokładnie interesy zarówno osoby wynajmującej, jak i właściciela mieszkania. Jeśli właściciel nieruchomości nie chce podpisać umowy, zapewne chce zarabiać na lewo, bez odprowadzania podatków. Nie warto decydować się na takie rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy chcemy wynająć mieszkanie na firmę. Będzie to bowiem koszt, którego w żaden sposób nie da się zaksięgować, wrzucić w koszty czy formalnie rozliczyć. Na wynajem bez umowy mogą sobie więc pozwolić osoby prywatne, jednak w przypadku firm jest to absolutnie niedopuszczalne.

Kiedy warto skorzystać z usług agencji nieruchomości?

Przy wynajmowaniu mieszkania na potrzeby pracowników w delegacji warto dokładnie poznać lokalny rynek nieruchomości w danym mieście. Czasem bywa to trudne, szczególnie jeśli wysyła się pracownika w delegację na drugi koniec Polski. Wtedy sprawdzonym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji nieruchomości, która zajmie się wszystkimi formalnościami. Przede wszystkim znajdzie mieszkania w dobrej lokalizacji, wśród których będzie można znaleźć mieszkanie najlepsze dla pracownika. Po drugie, agencja nieruchomości zajmuje się również wszelkimi sprawami formalnymi. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie zajmować się przygotowywaniem umowy czy innymi kwestiami prawnymi. Owszem, za takie usługi trzeba zapłacić, ale w zamian otrzymujemy sporą oszczędność czasu i pewność, że wszystkie kwestie formalne będą na odpowiednim poziomie.

Dowiedz się również więcej na temat tego czym jest podatek od wynajmu mieszkania

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*