Żeglowanie jest w ostatnich latach coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu. Nic w tym dziwnego – to możliwość aktywnego wypoczynku, poznania nowych miejsc, a jednocześnie naładowania baterii na urlopie czy na wakacjach. Niestety, na kupno własnego jachtu mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni, pozostali miłośnicy wodnego szaleństwa muszą liczyć się z tym, że przed każdym wypadem na żagle muszą zadbać o sprawdzony czarter jachtu.
Choć czarter jachtu wydaje się dosyć drogim rozwiązaniem, w rzeczywistości koszty wcale nie są wysokie. Jachty czarterowe najczęściej są wieloosobowe i jeśli podzielimy koszt dobry przez liczbę osób w załodze, może się okazać, że nocleg będzie kilkakrotnie tańszy niż nawet w kiepskim hotelu. Można więc bez problemu spędzić tydzień czy dwa na wodzie, bez obaw o to, że taka przyjemność mocno nadszarpnie nasz domowy i wakacyjny budżet. Żeglowanie kosztuje podobnie w Polsce i w innych regionach świata, nie trzeba więc ograniczać się jedynie do tego, co oferują nasze rodzime akweny.
W ciepłych regionach sezon trwa cały rok
Wynajem jachtów możliwy jest praktycznie wszędzie, gdzie znajdują się akweny wodne, na których można żeglować. Bardzo popularny jest wynajem jachtów na Mazurach, gdzie praktycznie w każdej miejscowości można znaleźć firmy oferujące jachty czarterowe w korzystnych cenach. Podobnie jest nad polskim morzem. Jednak trzeba pamiętać, że zarówno na Mazurach, jak i nad Bałtykiem wynajem jachtu związany jest z ryzykiem, że kiepska pogoda pokrzyżuje nam plany. Zdarza się, że trzeba kilka dni spędzić w porcie i płacić za czarter, choć nie ma możliwości na wyjście w morze ze względu na pogodę. Zupełnie inaczej jest natomiast w cieplejszych regionach Europy czy świata. Czarter jachtu Chorwacja to doskonały sposób na wakacje o każdej porze roku, nie trzeba bowiem się obawiać, że gdy przyjedziemy, zabraknie słońca.
Bardzo dokładnie czytaj umowę czarterową
Przed wynajęciem jachtu w dowolnym miejscu, należy bardzo dokładnie czytać umowę wynajmu. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na wszystkie koszty, kaucje czy dodatkowe opłaty, o których armator nie mówi, a które znajdują się w umowie. Mogą one znacznie podnieść koszt naszych wakacji. Trzeba też dopilnować kwestii ubezpieczenia i odpowiedzialności za szkodę, aby w razie jakichkolwiek problemów nie musieć naprawiać sprzętu czy oprzyrządowania z własnej kieszeni. Dobrze jest też dopilnować, by w umowie znajdował się dokładnie opisany stan jachtu wraz ze wszystkimi aktualnymi usterkami, aby armator po zakończeniu rejsu nie doszukał się usterek, które już były przed rozpoczęciem naszej morskiej przygody. Im dokładniej i bardziej wnikliwie wczytamy się w umowę, tym większa pewność, że cały proces wynajmu przebiegnie bez żadnych problemów i niedomówień. A to z pewnością zachęci nas do kolejnych rejsów.