Zakładamy własną firmę – poradnik dla początkujących

euro-870758_1920

Własna działalność gospodarcza jest doskonałym pomysłem na biznes. Zyskujemy swobodę w tym, dla kogo pracujemy i za jaką stawkę. Otwiera się także wiele dodatkowych możliwości finansowania naszego przedsięwzięcia. Wiele świetnych pomysłów nigdy jednak nie zostało wdrożonych w życie z prostego powodu – Na pierwszy rzut oka ilość czynności, jakie musimy wykonać, aby zgodnie z prawem rozpocząć działalność może na początku przytłoczyć, a często nie mamy środków aby skorzystać z pomocy pełnomocnika, który załatwi za nas formalności. Przyjrzyjmy się krok po kroku wszystkiemu co musimy zrobić.

Chciałbym założyć działalność, ale nie wiem od czego zacząć

Początek jest prosty. Potrzebujemy wypełnić wniosek o wpis do CEIDG. Możemy to zrobić na papierowym formularzu w Urzędzie Gminy (wtedy możemy liczyć na pomoc urzędnika w jego wypełnieniu) lub za pośrednictwem Internetu z wykorzystaniem darmowego profilu zaufanego. Do tego musimy posiadać podpis elektroniczny. Drugi sposób jest o tyle wygodny, że nie musimy ruszać się z domu, a sam formularz najbardziej przypomina…robienie zakupów w sklepie internetowym. We wniosku podajemy wszystkie dane adresowe, wybieramy formę opodatkowania oraz przedmiot naszej działalności. Pamiętajmy o tym, że założenie działalności gospodarczej w Polsce jest całkowicie bezpłatne (podobnie, jak zmiana lub wykreślenie dokonanego wpisu). Swego czasu w Internecie można było spotkać informacje o pobieraniu przez Urząd Gminy opłat za wpis lub jego zmianę. Wystrzegajmy się takich wiadomości!

Jeżeli planujemy prowadzić działalność objętą podatkiem VAT, czy to z mocy ustawy czy ze względu na przewidywaną wysokość dochodu – musimy dodatkowo postarać się o wpis do rejestru podatników VAT wypełniając formularz VAT-R oraz nabywając, fiskalizując i zgłaszając do Urzędu Skarbowego kasę fiskalną. Wpis załatwiamy w Urzędzie Skarbowym, a kasę kupujemy w jednym ze sklepów, które specjalizują się w sprzedaży kas fiskalnych. Bardzo często te same firmy oferują fiskalizację w cenie zakupu. Pomogą także w doborze sprzętu odpowiedniego dla naszych potrzeb. Nie ma sensu od razu inwestować w skomplikowaną, bezprzewodową kasę z kilkuwierszowym, kolorowym wyświetlaczem jeśli wprowadzamy do jego pamięci zaledwie kilka różnych usług.

Kolejnym etapem jest wizyta w ZUS-i rejestracja do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego na druku ZUA. Warto wiedzieć, że od kwietnia 2018 r. przedsiębiorcy, którzy zaczynają swoją pierwszą działalność lub wracają do niej po upływie sześćdziesięciu miesięcy mogą ograniczyć się do ubezpieczenia zdrowotnego przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności pod warunkiem, że nie pracują na rzecz poprzedniego pracodawcy.

Następnym etapem jest założenie konta firmowego. Jest to przydatne z dwóch względów. Po pierwsze wydatki prywatne i firmowe nie mieszają nam się. Poza tym, jeżeli mamy zamiar wchodzić w  relacje z innymi przedsiębiorcami, a kwoty transakcji przekraczają 15.000,00 zł muszą być one dokonywane bezgotówkowo. Konto firmowe jest też najzwyczajniej w świecie tańsze w utrzymaniu.

Pracuję na etacie – Czy mogę jednocześnie prowadzić firmę?

Oczywiście, że tak i wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. W ten sposób korzystamy jednocześnie ze stabilności etatu oraz elastyczności, jaką oferuje własna działalność. Oczywiście mogą pojawić się problemy logistyczne i pytanie, jak to wszystko pogodzić, ale wszystko zależy od dobrych chęci. Połączenie etatu i własnej firmy jest bardzo korzystne ze względu na opłacane składki w ZUS. Ubezpieczenie społeczne płaci za nas w całości pracodawca (jeżeli nasza pensja jest wyższa od minimalnej pensji krajowej), zaś my z tytułu działalności płacimy jedynie ubezpieczenie zdrowotne, które i tak później możemy wliczyć w koszty uzyskania przychodu. To znakomicie obniża koszt prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jak widać, jeśli chcemy założyć własną firmę, czynności do wykonania jest sporo. Są one jednak relatywnie proste i tworzą logiczny ciąg zdarzeń. Ponadto, większość z nich będziemy zmuszeni wykonać tylko raz.

1 odpowiedzi "Zakładamy własną firmę – poradnik dla początkujących"

  1. Jestem w trakcie zakładania własnej firmy i jednocześnie dalej pracuję na etacie, dzięki temu ten artykuł pomógł mi w kilku kwestiach. Warto wcześniej się doedukować, aby nie popełnić podstawowych błędów, które mogą nas czasem kosztować dużo stresu i pieniędzy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*