Wady i zalety pracy w administracji publicznej

jeshoots-com-LtNvQHdKkmw-unsplash

Z samej definicji określenie pracownik służby cywilnej brzmi dumnie. Tymczasem, praca ta, jak każda inna ma swoje plusy i minusy. Warto poznać obowiązujące zasady i nazwy stanowisk, choćby dlatego, że różnią się one znacznie od tych w firmach prywatnych.

Jak szukać pracy?

Cechą charakterystyczną dla pracy w administracji publicznej jest fakt, że wszelkie rekrutacje są jawne. Ogłoszenie musi być dostępne i powszechne, zawierać nazwę instytucji i nazwę stanowiska, na które jest wakat. Pozornie nie różni się więc od takich, jakie znajdziemy na Pracuj.pl, zupełnie inne natomiast mogą być nazwy stanowisk. Możemy aplikować na stanowisko referenta, inspektora czy specjalisty. Oferty pracy publikowane są w Biuletynach Informacji Publicznej oraz na tablicach informacyjnych w jednostce, których nabór dotyczy. Zwykle składa się on z kilku etapów np. testu, w którego trakcie sprawdzana jest znajomość przepisów prawa. Do ostatniego etapu kwalifikuje się maksymalnie 5 kandydatów, a o ostatecznym wyborze decyduje dyrektor instytucji.

Zalety pracy w administracji

Urzędnicy stanowią specyficzną grupę zawodową. Niewiele jest innych branż, w których pewny jest nieprzekraczalny czas pracy i konsekwentne przestrzeganie przepisów prawa pracy. Wynagrodzenie regularnie wpływa na konto wraz z należnymi dodatkami, trzynastą pensją i okazjonalnymi nagrodami. Kolejna zaleta to brak wysiłku fizycznego i dobre wyposażenie pomieszczeń biurowych.

Wady pracy administracyjnej

Znalezienie pracodawcy nie oznacza, że nasza praca natychmiast będzie stała. Po trudnym procesie rekrutacyjnym dostaniemy umowę na czas określony i będziemy musieli zdać egzamin, aby zostać urzędnikiem państwowym. Nie da się też ukryć, że na pewnych stanowiskach grozi nam z czasem monotonia i nuda. Większość dokumentacji prowadzona jest elektronicznie, więc nie tylko będziemy spędzać wiele godzin przy komputerze, ale też rutynowo powielać określony schemat działań. Osoby kreatywne mogą z czasem wypalić się zawodowo.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*