Piękny trawnik dookoła domu nie musi być trudny w wykonaniu. Jak założyć efektowny trawnik, który będzie prezentował się zachwycająco? Do dyspozycji są obecnie dwa rozwiązania – pierwsze to wysiew nasion, a drugie to trawnik w rolce. Na co warto się zdecydować?
Trawnik w ogrodzie – wysiew traw
Najczęściej trawnik w ogrodzie zakładany jest z wysiewu. Do jego wykonania konieczne jest zakupienie nasion traw. Są one oferowane w formie gotowych mieszanek zawierających różne rodzaje nasion, aby dać estetycznie wyglądający, trwały trawnik dopasowany do konkretnych warunków glebowych.
W sprzedaży można znaleźć mieszanki traw jak:
- mieszanki traw gazonowych, dekoracyjnych – dają efektowny trawnik, jednak są podatne na wydeptywanie
- mieszanki traw sportowych – sprawdzają się w miejscach intensywnie użytkowanych, na przykład w ogrodach, w których przebywają dzieci
- mieszanki traw uniwersalnych – mają najszersze zastosowanie i łączą w sobie gatunki traw stosowanych w mieszankach gazonowych i sportowych
Samodzielne wykonanie trawnika z wysiewu jest najtańszą opcją, jednak trzeba pamiętać o tym, że jest ona też najbardziej pracochłonna i czasochłonna. Aby trawnik wyglądał atrakcyjnie, konieczne jest przeprowadzenie szeregu prac – jego nawadnianie, nawożenie, aeracja, wertykulacja i inne czynności.
Trawnik w ogrodzie – trawa w rolce
Druga opcja to trawnik w rolce, który jest dostarczany do klienta jako gotowa trawa z ziemią, która wymaga tylko rozłożenia na uprzednio przygotowanym podłożu. Trawa w rolce rośnie wcześniej przez 1-1,5 roku, a następnie jest ścinana razem z warstwą podłoża i umieszczana na biodegradowalnych siatkach, które ułatwiają jej układanie.
Atutem trawy w rolce jest piękny efekt praktycznie od ręki – dzięki temu można wykonać ją bardzo szybko, a efekt zawsze będzie idealny. Nie trzeba zatem poświęcać czasu na wykonanie trawnika we własnym zakresie – to najszybsza opcja dla osób, którym zależy na najlepszych efektach.
Największym minusem jest cena, ponieważ trawnik w rolce to wydatek rozpoczynający się od około 10 złotych za metr kwadratowy.