Zastosowanie pneumatyki w przemyśle XXI wieku

List-of-the-Best-Pneumatic-Tools-And-Equipment’s-Suppliers-in-Dubai-with-Contact-Details

Decydując się na zakup narzędzi lub sprzętu na potrzeby prowadzonej firmy, długo zastanawiamy się nad wyborem jej sposobu działania, nie tylko pod względem wydajności i kosztów eksploatacji, ale również uniwersalności. Na tym polu najlepiej wypada pneumatyka, która wyraźnie usprawnia pracę w coraz większej liczbie branż. O jej zwiększającym się znaczeniu opowie inżynier Krzysztof Nowak.

Z jakich powodów, Pańskim zdaniem, wzrasta liczba użytkowników urządzeń pneumatycznych?

Składa się na to kilka czynników. Spośród wielu rodzajów narzędzi, to właśnie one zapewniają największy komfort pracy i bezpieczeństwo. Są odporne na wilgoć, dzięki czemu ryzyko wybuchu jest praktycznie niemożliwe. Ponadto należą do dosyć prostych w obsłudze, relatywnie rzadko się psują, a przede wszystkim trafiają do kolejnych sektorów na rynku pracy.

W jakich branżach pneumatyka posiada najszersze zastanowienie?

Naturalnym skojarzeniem wydaje się przemysł budowlany. Wszystkie narzędzia, które posiadają swą pneumatyczną wersję, można wykorzystywać w pracach remontowych. Przykładów jest naprawdę mnóstwo. Wyróżniamy nie tylko wiertarki i wkrętarki, ale również szlifierki, klucze udarowe, pistolety lakiernicze i wiele innych. Techniki sprężonego powietrza często używa się również w górnictwie, przede wszystkim ze względu na sprzęt, tj. dłuta czy młoty, bez którego żadne prace nie będą mogły być wykonane.

Czy byłby Pan w stanie wskazać inne przemysły wykorzystujące tę technikę?

Dużą rolę pneumatyki widać chociażby w produkcji systemów wentylacyjnych i chłodniczych, z których korzysta wspomniany już przemysł górniczy, ale również hutniczy, energetyczny czy nawet rolniczy. Przy okazji tej ostatniej branży należy wspomnieć o instalacjach pneumatycznych w takich pojazdach, jak ciągniki czy kombajny. Z osiągnięć tej techniki korzysta służba zdrowia, co jest szczególnie zauważalne w stomatologii. Skompresowane powietrze może posłużyć zarówno do zasilania specjalistycznych wierteł, jak i sprzętu wspomagającego oddychanie u pacjentów. W ciągu ostatnich lat pod tym względem mocno rozwinął się przemysł spożywczy, choć tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na dobór sprężarki, ze względu na bezpośredni kontakt z jedzeniem i spełnianie norm jakościowych i higienicznych. Pneumatyka służy do pakowania i etykietowania produktów, obsługi urządzeń wykorzystywanych w gastronomii czy instalacji browarniczych wraz z procesami warzenia piwa. Inne branże, jakie mogę wskazać w odpowiedzi na pytanie to m.in. automatyka, motoryzacja oraz transport drogowy i kolejowy.

W jakim kierunku zmierza pneumatyka?

Może ona sięgać kolejnych gałęzi przemysłu, jednocześnie powiększając swoje udziały na tle innych narzędzi i urządzeń (zobacz jak wyglądają nowoczesne narzędzia pneumatyczne http://centrumgwozdzi.pl/kat/gwozdziarki-pneumatyczne-gazowe-akumulatorowe). Zwróciłbym też uwagę na niezwykle istotny walor ekologiczny, do którego współcześnie przywiązujemy bardzo dużą wagę. Nie wszyscy wiedzą, że sprzęt pneumatyczny słynie z niewydzielania związków, które mogłyby stanowić zagrożenie dla naszego środowiska i powietrza, którym oddychamy. W tym aspekcie upatrywałbym szans na jeszcze większy rozwój tej techniki.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*