W dzisiejszym świecie praca przestaje coraz częściej być związana z codziennym rytuałem opuszczania domu i udawania się do miejsca jej świadczenia. Dzięki technologii możemy pracować w domowym zaciszu, przesyłając efekty zajęcia bezpośrednio do pracodawcy znajdującego się w dowolnym zakątku świata. Zdalna praca jest świadczona przeważnie przez przedstawicieli wolnych zawodów i freelancerów, jednak coraz częściej spotkać w niej można także osoby z innych kręgów (sprzedawcy, ankieterzy, ubezpieczyciele itp).
Na czym polega zdalna praca?
Praca zdalna początkowo określana była mianem “telepracy” – pojęcie to narodziło się z Stanach Zjednoczonych i funkcjonuje od 1973 roku (!). Polega ona na świadczeniu pracy na rzecz firmy przez jednostkę, która nie musi opuszczać swojego miejsca zamieszkania. Początkowo tego rodzaju działalność koncentrowała się na użyciu telefonów, obecnie na pierwszym miejscu znajduje się poczta elektroniczna, grupowe edytowanie dokumentów i komunikatory internetowe. Wśród osób wykonujących takie zlecenia znajdziemy zarówno prawników, lekarzy, blogerów, grafików, copywriterów jak i osób z przemysłu rozrywkowego i cyfrowego. Warto zaznaczyć, że w Polsce pracę zdalna wykonuje obecnie około 3% zatrudnionych, natomiast w Europie Zachodniej wskaźnik ten oscyluje wokół 15%. Jeśli przejrzymy aktualne oferty pracy na portalu pracuj.pl, szybko zorientujemy się, że zdalne zatrudnienie ma coraz więcej zwolenników: taką formę proponują często zarówno niewielkie firmy, jak również największe koncerny medialne.
Zalety zdalnej pracy
Pracodawca ogranicza koszty (nie musi tworzyć fizycznego miejsca pracy ani zapewniać niezbędnego sprzętu); dodatkowo płaci zwykle za konkretny efekt zadania, a nie czas spędzony nad nim;
Pracownik może dostosować czas pracy do swoich możliwości (często praca zdalna wybierana jest jako praca dodatkowa)
Wady zdalnej pracy
Pracodawca nie tworzy własnej kultury organizacyjnej; ma mniejszy nadzór nad poszczególnymi etapami prac; trudniej jest mu zmotywować pracownika i monitorować ciągłość wykonywania zadania;
Pracownik musi perfekcyjnie planować czas: jest rozliczany nie za godziny czy dni spędzone nad projektem, ale za finalny efekt – tylko maksymalizacja efektywności pracy jest drogą do sukcesu w zdalnych zleceniach.
Podsumowanie
Praca zdalna jest ogromną szansą dla wszystkich osób, które z różnych względów mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Dzięki niej pracownik nie jest ograniczony ani czasem (może wykonywać zadania o dowolnej porze doby), ani miejscem (zarówno w aspekcie pracy własnej – można pracować w piżamie we własnej sypialni, jak i samych możliwości pracy: osoba z niewielkiej miejscowości ma takie same szanse na zdobycie zlecenia, jak mieszkaniec dużej aglomeracji).