Żaden podatek nigdy nie budził tyle kontrowersji, co VAT. Płacimy go wszyscy, choć w praktyce najczęściej przedsiębiorcy, którzy ostatecznie odprowadzają należną kwotę na konto urzędu skarbowego, zdają sobie sprawę z jego istnienia. W niektórych przypadkach istnieje możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT, w tym o zwrot VATu z zagranicy. Kto jest do niego uprawniony?
Podatek VAT – jak funkcjonuje?
Podatek VAT nałożony jest na każdy towar, jaki dostępny jest w sklepach. Konsumenci nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że go płacą, ponieważ jest on zawarty w cenie artykuły. Istnieje jedynie niewielka grupa produktów, na które ustawodawca nie nałożył VATu. Klient odpowiedzialny jest jedynie za uiszczenie zapłaty za towar, zaś samym odprowadzeniem podatku VAT na konto urzędu skarbowego zajmuje się sprzedawca. Przedsiębiorcy mają prawo odliczyć VAT naliczony (powstaje przy zakupie) od VATu należnego (powstaje przy sprzedaży). Czasami mogą także ubiegać się o zwrot VATu z zagranicy, jeśli oczywiście przeprowadzają transakcje kupna-sprzedaży z podmiotami działającymi na ternie Unii Europejskiej.
Jak ubiegać się o zwrot VATu z zagranicy?
Procedura odzyskania VATu z zagranicy, niestety, nie jest prosta. Przedsiębiorca musi w pierwszej kolejności przeanalizować, czy owy zwrot w ogóle mu się należy. Nie wystarczy bowiem przeprowadzić jakichkolwiek transakcji z podmiotami zagranicznymi, a należy spełnić wszelkie wymogi prawne, jakie nakładane są na pojedynczą transakcję. Następnie przedsiębiorca musi złożyć stosowny wniosek, w którym będzie ubiegał się o zwrot VATu z zagranicy. Formalności trzeba dopełnić zarówno w polskim urzędzie, jak i w urzędach zagranicznych. W razie konieczności wnioskujący o zwrot VATu z zagranicy będzie musiał złożyć dodatkowe wyjaśnienia. W praktyce procedura ubiegania się o odzyskanie VATu z zagranicy często trwa kilka miesięcy, jednak zazwyczaj naprawdę jest o co walczyć i na co czekać.
Zwrot VATu z pomocą eksperta
O zwrot VATu można ubiegać się samodzielnie, jednak warto rozważyć udanie się do doradcy podatkowego, który oferuje pomoc w tego typu sprawach. Wszystko dlatego, że przepisy prawa podatkowego są bardzo zawiłe, zatem przedsiębiorcy często trudno jest samodzielnie ocenić, czy należy mu się zwrot VAT, czy też nie. Poprawnej oceny nie jest też w stanie dokonać księgowa, która nie ma uprawień doradcy podatkowego. Skorzystanie z pomocy fachowca pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a także – na mocy ustanowionego pełnomocnictwa – ograniczyć z naszej strony formalności do minimum.