Życiorys: relikt przeszłości czy ciągle istotny dokument?

pexels-photo-891059

Obecnie coraz więcej osób traktuje życiorys jako synonim curriculum vitae, czyli popularnego C.V. Warto zastanowić się, jak ma się poprawnie napisany życiorys do C.V i kiedy można utożsamiać te dokumenty? Z pewnością trzeba odnotować, że coraz rzadziej w ofertach pracy, choćby na pracuj.pl, pojawiają się wymagania załączenia życiorysu – zdecydowanie częściej spotkamy się informacją o konieczności załączenia C.V.

Czym charakteryzuje się życiorys?

Według najszerszych definicji życiorys jest opisowym sprawozdaniem z przebiegu własnego życia, które obejmuje nie tylko jego część zawodową i edukacyjną, ale też sytuację rodzinną czy przełomowe zdarzenia z życia prywatnego. Istotną cechą jest literacka forma, w której opisujemy koleje swojego życia nie w postaci równoważników zdań, ale starając się zachować ciągłość narracji. oferty pracy z zakresu administracji publicznej czy obronności wymagają częściej życiorysu niż klasycznie rozumianego C.V.

Czym charakteryzuje się C.V?

Podawane w nim informacje ujęte są nie w sposób ciągły, gdzie narracja stara się płynnie przechodzić do kolejnych etapów życia, ale zgrupowane zostają w blokach tematycznych:
dane ogólne (imię, nazwisko, adres, e-mail, telefon);
kwalifikacje zawodowe (szkoły, dyplomy itp);
kursy i praktyki zawodowe (zarówno praktyki studenckie, jak te, które przechodziliśmy w ramach wdrażania do pracy zawodowej);
doświadczenie zawodowe (skupiamy się na związanym z pracą,do której aplikujemy);
dodatkowe kwalifikacje (uprawnienia, umiejętności, znajomość urządzeń, komputerów, języków obcych);
zainteresowania (w miarę możliwości staramy się, by w jakiś sposób łączyły się z pracą);
referencje (bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku wolnych zawodów i osób często zmieniających pracę);
zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

Na czym polega różnica pomiędzy C.V a życiorysem?

Tym, co odróżnia formalnie te dwie odmiany “przebiegu życia” (właśnie to oznaczają łacińskie curriculum vitae), jest przede wszystkim układ i budowa: życiorys to tekst ciągły, płynnie przechodzący do poszczególnych przełomowych wydarzeń w naszym życiu, natomiast C.V zbudowane jest blokowo, gdzie informacje w poszczególnych akapitach mogą być podawane za pomocą równoważników zdań. Warto zapoznać się z przykładowymi rodzajami tego dokumentu, które znajdziemy choćby na portalu pracuj.pl – współcześnie każda praca wymaga przesłania C.V bądź życiorysu. Należy zaznaczyć, że ostatnie kilkanaście lat wprowadziło pewne uproszczenia w traktowaniu C.V i życiorysu: kiedyś formy te dość łatwo odróżniano, obecnie zaś zdecydowana większość ogłoszeń traktuje je synonimicznie. Jednym słowem: choć można znaleźć różnice pomiędzy tymi typami informacji o “przebiegu życia”, to w zasadzie obecnie różnice te uległy zatarciu i nie odgrywają znaczenia.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*